Druhy kešek

Podle velikosti
 
 
Micro 
 
– velmi malá schránka, typicky lehce upravená a přizpůsobená krabička od filmu, od bonbonů tic-tac, od léků apod. 
 
Často je také používan prefabrikát PET lahví. Pro její možnost umístit ji nenápadně i do frekventovaných prostor se používá nejčastěji pro keše v centrech měst apod.
 
 
 Micro-cache bývá doplněna magnetem pro snadnější uchycení na kovových konstrukcích a bývá i velmi umně maskována tak, aby co nejlépe splynula s okolím. 
 
Pro svoji miniaturní velikost se do micro-cache zpravidla nemohou vkládat žádné předměty na výměnu, ale téměř výhradně pouze logbook.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Small 
 
 
- malá schránka, přibližně o objemu malé krabice na ohřívání potravin v mikrovlnné troubě, 

 
 
která se také jako schránka často používá. Small-cache obsahuje logbook a menší předměty na výměnu.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Regular
 
– schránka běžné velikosti, vejdou se do ní kromě logbooku i větší předměty na výměnu, malé plyšové hračky apod. 
 
Často se pro ni používají běžné krabice na ohřívání potravin v mikrovlnné troubě.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Large
 
– specializované výjimečné schránky, jejichž nadměrná velikost bývá zaměřena speciálně
 
 pro ukládání větších předmětů na výměnu (např. knih a CD).
 
 
 
 
 
Other – schránka neurčitelné velikosti. Může to být například placatá magnetická nálepka nebo kniha v knihovně, často je toto označení velikosti užíváno pro tzv. nanokeše, tj. velmi malé keše. Nově se touto velikostí označují i earthcache a eventy.
Podle charakteru[editovat | editovat zdroj]
Tradiční cache (český výraz tradička, tradicionálka) – schránka je umístěna přímo na místě definovaném souřadnicemi zveřejněnými registrovaným členům.
 
 
 
 
 
Multi cache (český výraz multina)
 
 
 – k nalezení cílové (tzv. finální) skrýše je potřeba nalézt nejprve skrýš první (či splnit úkol či vyluštit šifru) danou zveřejněnými souřadnicemi a z informací získaných v první skrýši nalézt skrýš finální, případně druhou, třetí a další, postupně je nutné se propracovat až na tzv. finální skrýš. 
 
 
Multi cache mohou mít mnoho podob, spojuje je ale shodná filosofie postupného hledání řetězce pomocných skrýší nebo plnění úkolů směřujících k nalezení skrýše hlavní. 
 
 
Jednotlivé pomocné skrýše se nazývají stage (z angl. stage, tj. stupeň).
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Mystery cache (český výraz mysterka) – zveřejněné souřadnice ukazují zpravidla do blízkého okolí cache, ale skutečné souřadnice musí geocacher dopředu získat například prostudováním nějakých informací, vyluštěním hádanky, šifry apod. Někdy se též tato cache nazývá unknown (tj. neznámá).
 
 
 
 
 
Webcam cache (český výraz webka) – speciální cache, která neobsahuje ukrytou schránku, ale přivede geocachera před objektiv konkrétní popsané webkamery. 
K virtuálnímu "odlovení cache" pak stačí, aby jiná osoba snímek z webkamery dostupný na internetu uložila. 
 
Geocacher pak uložený snímek přiloží jako důkaz k elektronickému logu cache.
 
 Nové webcam cache již nelze od konce roku 2005 na serveru Geocaching.com zakládat.
 
 
 
 
 
Letterbox hybrid
 
– Kombinace geocachingu a starší hry letterboxing. Hledání skrýše probíhá jen z části pomocí GPS;
 
 z části pak podle různých indicií (např. slovní popis cesty, fotografie). Oproti tradiční cache obsahuje navíc razítko,
 
 které si nálezce může otisknout do svého deníčku.
 
 
 
 
 
Virtuální cache (český výraz virtuálka) – na zadaných souřadnicích není ukryta žádná skutečná schovaná schránka. Geocacher musí na hledaném místě něco zjistit (např. jména na pomníku apod.) a odeslat tyto informace ownerovi cache pro uznání logu. Tyto cache již není možné na geocaching.com zakládat, ale je možné je stále hledat.
 
 
 
 
 
Earthcache (český výraz earthka) – obdoba virtuálních keší. Earthcache se zakládá v místech s geologickou či jinou zajímavostí týkající se planety Země. Podobně jako u virtuálních cachí není úkolem najít cache, ale dojít na dané místo, zjistit nějaké informace, udělat fotografie atd. Vždy záleží na zakladateli, jaké podmínky pro uznání logu stanoví.
 
 
 
 
 
Event cache 
 
– setkání geocacherů. Společenská událost spojená např. s určitým programem (např. CITO).
 
Na setkání může dojít k hromadné výměně travelbugů nebo geocoinů. 
 
Opravdu velká setkání mohou být za určitých podmínek označena jako Mega Event. 
 
V srpnu 2014 se konal v Mnichově i první Giga Event
 
 
 
 
 
Cache In Trash Out Event (CITO) – setkání (event), na kterém se geocacheři snaží vyčistit vybrané území od nepořádku a odpadků, které v přírodě ponechali lhostejní lidé. Je to společenské setkání spojené s ekologickým chováním geocacherů k přírodě.
 
 
 
 
 
Wherigo cache (český výraz wigo) - spojení geocachingu a hry wherigo. Od klasického wheriga se liší jen tím, že na konci cesty je keška.
 
 
 
 
 
Obtížnější keše
S růstem popularity a dostupnosti geocachingu vznikla mezi částí geocacherů touha po větší exkluzivitě – touha po hledání geocache (tzv. kešek), které nedokáže dosáhnout každý a s jejichž odlovem je často spojena určitá míra adrenalinu, případně i obtížné luštění šifer. Tento typ kešky je některými geocachery nazýván drsnokeš. Možné umístění zahrnuje skály, přírodní i městské podzemí, nedostupné stromy atd. Tyto složitě dostupné kešky se v geocachingovém slangu označují jako tépětky.